Wykonywanie nawierzchni dróg wymaga zastosowania odpowiedniego sprzętu, który w sposób efektywny przełoży się na zakończenie założonych prac w terminie. Niezbędnym sprzętem do cięcia asfaltu i betonu są przecinarki drogowe. W jaki sposób bezpiecznie je obsługiwać?
Kurs operatora i instrukcja obsługi przecinarki
Podstawowym źródłem obsługi danej przecinarki drogowej jest kurs operatora oraz załączona do niej instrukcja obsługi.
Ma to na celu zapoznanie się z obsługą danego sprzętu, czyli pokazanie jak w sposób bezpieczny, a zarazem najbardziej efektywny na nim pracować.
Środki ochronne operatora w czasie pracy
Przecinarki drogowe obsługują przeszkolone osoby, które powinny być wyposażone w następujące elementy ochronne:
- hełm;
- osłona słuchu;
- okulary z bocznym zabezpieczeniem;
- maski na drogi oddechowe;
- rękawice;
- obuwie;
- kombinezon roboczy na całe ciało.
Przygotowanie do pracy
Przed rozpoczęciem pracy dokładnie obejrzyj maszynę i sprawdź, czy prawidłowo działa. Sprawdź stan gwintu trzpienia, osłony i kołnierza.
Zrób przegląd przewodów, uzupełnij paliwo i wodę. Uszkodzone lub zużyte części wymień na nowe. Sprawdź wymiary i dopasowanie tarczy do trzpienia.
Procedura cięcia przecinarką drogową
Obsługa przecinarek drogowych może się zmieniać w zależności od rodzaju przecinarki oraz wykonywanej pracy.
W strefie roboczej przebywa tylko operator przecinarki, który trzyma ją mocno obiema rękami. Kciuki i palce muszą być pewnie zaciśnięte na uchwycie. Stoi się w pozycji zapewniającej najlepszą równowagę, a jednocześnie stawia stopy w bezpiecznej odległości od tarczy.
Podczas uruchamiania tarcza nie może się stykać z żadną powierzchnią czy przedmiotem. Tarcza tnąca jest podczas cięcia chłodzona wodą. Cięcie wykonuje się zawsze na maksymalnych obrotach, ale nie przekracza się prędkości obrotowej tarczy. W miarę cięcia podpiera się materiał, żeby równo rozchodziła się powstała szczelina.
Uwaga, nigdy nie używa się tarczy tnącej do szlifowania.
Nie wywiera się na maszynę, a zarazem na tarczę nadmiernego nacisku. Maszynę przesuwa się w dół równolegle z tarczą, a tarczę powoli do przodu i tyłu, unikając nadmiernego jej przegrzewania. Tylna część osłony tarczy powinna być ustawiona równolegle do ciętej powierzchni.
W razie zakleszczenia tarczy w materiale natychmiast zatrzymujemy maszynę, wyciągamy tarczę i sprawdzamy, czy nie uległa uszkodzeniu.
Przecinarka drogowa to urządzenie, które w obsłudze wymaga zwiększonej uwagi operatora oraz odpowiedniego sprawdzenia przed przystąpieniem do pracy.