Nitownice do nitów zrywalnych to niezwykle przydatne urządzenie zwłaszcza w przypadku prac montażowych, czy budowlanych. Cenionymi na rynku produktami są modele typu LockBolt. Co warto wiedzieć na temat sposoby ich działania?
Nitowanie — na czym polega?
Przed wyjaśnieniem, czym są nitownice LockBolt, warto zapoznać się z pojęciem samego nitowania. Polega ono na wywierceniu otworu, a następnie wciśnięciu w niego nitu, który powinien być na sam koniec zablokowany. W wyniku przeprowadzenia tego procesu możliwe jest uzyskanie mechanicznego połączenia charakteryzującego się trwałością i sztywnością. W ten sposób możliwe jest połączenie dwóch lub większej ilości elementów takich jak m.in.:
- blachy,
- połączenia części maszyn,
- dźwigary,
- wsporniki, a także
- różnego rodzaju elementy wykonane ze stali, tworzywa sztucznego, czy drewna, które są narażone na drgania i obciążenia.
Nitownice do nitów zrywalnych — czym są i jakie kwestie należy wziąć pod uwagę podczas ich wyboru?
Nitownice do nitów zrywalnych to idealny wybór dla osób, które w sposób zarówno amatorski, jak i profesjonalny zajmują się majsterkowaniem. Dzięki temu zasilanemu pneumatycznie narzędziu nitowanie nie wymaga nakładu siły, co jest konieczne w przypadku wykonywania tego procesu ręcznie. To idealny wybór dla osób, którym zależy na wysokim poziomie estetyki wykończenia. Wybór najlepszej nitownicy powinien być uzależniony od rodzaju nitowanego materiału, a także średnicy nitu. Nie bez znaczenia są również indywidualne cechy nitu. Chodzi tutaj m.in. o nity strukturalne, które charakteryzują się wysokim poziomem wytrzymałości, więc wymagają wykorzystania narzędzia o dużej mocy. Nie bez znaczenia są również takie kwestie jak ergonomiczny kształt, czy łatwość obsługi warunkujące komfort użytkowania na wysokim poziomie. Z kolei bezpieczeństwo użytkowania warunkuje obecność takich elementów jak np.:. Blokada przed nieumyślnym otwarciem.
Nitownice LockBolt — w jaki sposób działają?
Nitownice LockBolt pozwalają na połączenie nitów zrywalnych, czyli takich, które składają się z:
- aluminiowego lub stalowego kołka im wyższą jakością się charakteryzuje, tym lepsze połączenie może powstać, jak również
- aluminiowej, a zarazem plastycznej części roboczej.
Do nitowania z wykorzystaniem tego narzędzia dochodzi w wyniku oddziaływania sprężonego powietrza. Aby można było je uruchomić, wystarczy nacisnąć przycisk. Wygoda użytkowania, a także szybkość takiego procesu to powody, dla których jest ono często wykorzystywane na liniach produkcyjnych.