Jedną z podstawowych operacji, jakie wykonuje się na stalowych rurach, jest ich gięcie. W tym celu stosuje się kilka typów maszyn, jednak na szczególną uwagę zasługuje giętarka trzpieniowa do rur. Jest to rozwiązanie przeznaczone głównie dla dużych fabryk, jednak zapewnia ono najwyższą jakość gotowych wyrobów. Jak działa taka maszyna? O tym więcej poniżej.
Zasada działania giętarki trzpieniowej
Omawiana maszyna posiada trzy matryce: zaciskową, dociskową oraz promieniową. Pierwsza z nich służy do zamontowania obrabianego detalu. Druga go dociska, natomiast ostatnia z wymienionych – zapewnia odpowiednią krzywiznę gotowego elementu. Tak przeprowadzony proces ma jednak jedną wadę. Przy niewielkich promieniach oraz małej grubości ścianek może dojść do zapadnięcia się rury. Aby tego uniknąć, do środka wprowadza się ruchomy trzpień, ulegający zakrzywieniu wraz z obrabianym detalem.
Wiele modeli giętarek trzpieniowych do rur posiada oprogramowanie CNC, ułatwiające ustalanie odpowiednich parametrów pracy oraz umożliwiające odtwarzanie dokładnych programów.
Zalety giętarek trzpieniowych do rur
Dlaczego giętarka trzpieniowa do rur stanowi wyposażenie każdego poważnego parku maszynowego? Wynika to z jej najważniejszych zalet:
- Bardzo wysoka precyzja wykonywania promieni. W efekcie uzyskiwane detale charakteryzują się wysoką jakością. Jest to szczególnie ważne w przemyśle precyzyjnym jak na przykład lotnictwo czy kosmonautyka.
- Idealny kształt rury przez cały proces gięcia. Obecność trzpienia zapobiega zapadaniu się ścianek, a także zapewnia odpowiednie światło rurki na całej jej długości.
- Nowoczesne giętarki trzpieniowe CNC pozwalają na szybką i powtarzalną produkcję dużej ilości detali. Jednocześnie dobrze sprawdzają się także w przypadku produkcji jednostkowej lub małoseryjnej.
- Odpowiednie zabezpieczenie detalu oraz duża dokładność, a także możliwość programowania urządzenia, pozwala na produkcję bardzo skomplikowanych elementów.
Wadą z kolei jest wielkość i cena takiego urządzenia. Jednak wysoka jakość i szybkość produkcji przekłada się na błyskawiczny zwrot z takiej inwestycji.
Gdzie stosuje się giętarki trzpieniowe?
Ze względu na swoje zalety, giętarka trzpieniowa do rur wykorzystywana jest głównie w przemyśle lotniczym, kosmonautycznym oraz samochodowym. Jednak dobrze sprawdza się także w innych gałęziach gospodarki. Wszędzie tam, gdzie wymagana jest precyzja i duża powtarzalność, przy zachowaniu idealnego kształtu rury, stosuje się tego typu giętarki.
Wybierając urządzenie do swojego parku maszynowego, należy zdecydować się na jeden z trzech napędów giętarki. Matryce napędzane mogą być elektrycznie, hydraulicznie lub w sposób mieszany.